UniCredit a consiliat Dacia Plant în procesul de vânzare a pachetului majoritar către CERES Pharma
06 Octombrie 2022 BizLawyer
”Am simțit că avem în UniCredit un partener experimentat cu o capacitate dezvoltată de înțelegere a bussinesului și a pieței în care activăm”, au spus Călin Ianța și Radu Ionescu Heroiu, acționari Dacia Plant.
UniCredit a consiliat acționarii Dacia Plant, companie românească cu produse naturale inspirate din rețetele tradiționale*, cu privire la vânzarea pachetului majoritar de acțiuni către CERES Pharma, o companie belgiană activă în dezvoltarea și distribuția de medicamente, dispozitive medicale, biocide, produse cosmetice, cu accent în special pe produsele naturale*. Finalizarea tranzacției este supusă aprobării Consiliului Concurenței.
Alexandra Popa, Director al Departamentului de Corporate Finance Advisory în cadrul UniCredit Bank:
"Ne bazăm pe platforma noastră de consultanță pan-europeană pentru a oferi expertiză strategică și o cunoaștere profundă a pieței locale, în beneficiul clienților noștri. Succesul acestei tranzacții de importanță strategică, în care suntem mândri că i-am asistat pe cei doi antreprenori români, este o dovadă în acest sens. Suntem recunoscători că am avut ocazia să îi consiliem pe cei doi asociați pe parcursul acestei tranzacții și că ne-au ales ca parteneri în unul dintre cele mai importante momente din activitatea lor profesională.”
Alexandra Popa, Director al Departamentului de Corporate Finance Advisory în cadrul UniCredit Bank:
"Ne bazăm pe platforma noastră de consultanță pan-europeană pentru a oferi expertiză strategică și o cunoaștere profundă a pieței locale, în beneficiul clienților noștri. Succesul acestei tranzacții de importanță strategică, în care suntem mândri că i-am asistat pe cei doi antreprenori români, este o dovadă în acest sens. Suntem recunoscători că am avut ocazia să îi consiliem pe cei doi asociați pe parcursul acestei tranzacții și că ne-au ales ca parteneri în unul dintre cele mai importante momente din activitatea lor profesională.”
Călin Ianța și Radu Ionescu Heroiu, acționari Dacia Plant: "Echipa Corporate Finance Advisory UniCredit Bank coordonată de către Alexandra Popa a avut rol de pilon principal în bunul demers al tuturor procedurilor, precum și în negocierea clauzelor comerciale. Am simțit că avem în UniCredit un partener experimentat cu o capacitate dezvoltată de înțelegere a bussinesului și a pieței în care activăm. Le suntem foarte recunoscători pentru abordarea pe care au avut-o, pentru încrederea pe care ne-au oferit-o și pentru tot profesionalismul de care au dat dovadă în acestă tranzacție".
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 2452 / 9066 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
Bondoc & Asociații a asistat ENGIE în achiziția unuia dintre cele mai mari proiecte eoliene din România. De cealaltă parte, Schoenherr a stat alături de Greenvolt Power pe tot parcursul tranzacției, care a implicat o structură contractuală complexă și multiple considerente de reglementare. Echipele, coordonate de Monica Iancu și Monica Cojocaru
Cea mai mare fuziune din istoria avocaturii de business: Hogan Lovells și Cadwalader, Wickersham & Taft au anunțat intenția de a se combina într-o singură firmă
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
NNDKP, parte din echipa juridică internațională care a asistat Metinvest în achiziția ArcelorMittal Iași
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





