
Dumitru Costin cere guvern de unitate naţională sau guvern de tehnocraţi cu largă susţinere
08 Mai 2025
AgerpresLiderul sindical a vorbit, în deschiderea Congresului, despre multiplele crize sociale, economice şi politice de care suferă România.
Cea mai bună soluţie politică este un guvern de unitate naţională ori un guvern de tehnocraţi cu largă susţinere, formată din experţi de bună calitate, a declarat, miercuri, preşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Dumitru Costin, la Congresul BNS, în faţa celor doi candidaţi din turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, George Simion şi Nicuşor Dan.
Liderul sindical a vorbit, în deschiderea Congresului, despre multiplele crize sociale, economice şi politice de care suferă România.
Costin consideră că actuala criză politică este caracterizată de o fărâmiţare excesivă care duce la soluţia unei coaliţii de guvernare.
Liderul sindical a vorbit, în deschiderea Congresului, despre multiplele crize sociale, economice şi politice de care suferă România.
Costin consideră că actuala criză politică este caracterizată de o fărâmiţare excesivă care duce la soluţia unei coaliţii de guvernare.
"România a arătat în toţi anii aceştia că ştie foarte greu să guverneze în coaliţie. Nu greu, îngrozitor de greu! Multe dintre coaliţii s-au dovedit ineficiente. Sunt o mulţime de negocieri politice în interiorul coaliţiilor care au blocat în decursul timpului astfel de decizii", a spus preşedintele BNS.
Acesta susţine că posibilele alegeri anticipate sunt contraproductive. "Există o polarizare în societatea românească, o consolidare a unor falii care au fost preluate din zona politică şi duse în electoral. Vom fi şi peste şase luni în aceeaşi situaţie", a afirmat liderul sindical.
"Aşa cum arată eşicherul politic din România, preponderent avem partide centru, centru-dreapta, dreapta, iar pe stânga politică avem un singur jucător care, din păcate, nu se simte prea bine. Prin tradiţie, clasa muncitoare e mai aproape de stânga politicii şi sunt semnale din ce în ce mai consistente despre riscurile unei dezmembrări, care ar duce la alte probleme de natură politică, de a crea coaliţii, alianţe de guvernare. În momentul de faţă, aşa cum arată structura parlamentului, evident că va trebui găsită o soluţie în ideea de a crea o coaliţie. În opinia noastră, un an şi jumătate deja este prea mult pentru această ţară", a menţionat Dumitru Costin.
Potrivit acestuia, dacă peste şase luni vor avea loc alegeri anticipate, structura politică, cu foarte mici diferenţe, care va rezulta în urma votului, va fi aceeaşi.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 435 / 9907 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Summer Internship-ul Mușat & Asociații, mai mult decât un stagiu de vară: program strategic de formare și recrutare, care le oferă studenților experiență practică autentică, mentorat direct de la parteneri și acces la Fellowship, cu șanse reale de a deveni parte din echipa firmei | De vorbă cu Ștefan Diaconescu (Partner) despre experiență completă a cursanților, cu expunere directă la multiple arii de practică și la cultura organizațională a uneia dintre cele mai mari firme de avocatură din România
Reff & Asociații | Deloitte Legal a asistat dezvoltatorul şi investitorul imobiliar Prime Kapital în emisiunea de obligațiuni de 100 mil. €. Partenerii Andrei Burz-Pînzaru și Irina Dimitriu, în prim plan
League Tables of Legal Advisors (H1 2025) | Piața globală a fuziunilor și achizițiilor a atins 2 trilioane USD – cel mai bun semestru pentru mega-deal-uri din 2020, dar cu cel mai mic număr de tranzacții din ultimele două decenii. CMS și Clifford Chance, printre primele în clasamentul global. Schoenherr are un avans impresionant în Europa și a asistat cele mai multe tranzacții în CEE
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
Lexology Energy Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care s-au remarcat într-o practică devenită, în ultimii ani, un adevărat laborator de inovație juridică: ZRVP, CMS, TZA și NNDKP au o amprentă bine conturată în Oil & Gas. NNDKP strălucește și în Power & Electricity, unde se remarcă și Kinstellar, dar și în Renewables
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...