ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Ministrul Finanţelor: Avem un război la graniţă; prudenţa ne îndeamnă ca, atunci când avem posibilitatea să ne finanţăm, să o facem preventiv

08 Martie 2023   |   Agerpres

Câciu a mai precizat că valoarea capitalului care trebuie refinanţat, a datoriei de refinanţat în acest an, este de 100 de miliarde de lei.

 
 
Prefinanţarea masivă din prima lună a anului a fost determinată de faptul că există un război la graniţa ţării şi prudenţa îndeamnă ca, atunci când există posibilitatea să ne finanţăm, să o facem preventiv, a declarat, miercuri, ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, în plenul Senatului.

"Am fost întrebat de ce am făcut această prefinanţare masivă în prima lună. Pentru că noi avem un război la graniţă. Anul trecut, când acest război a izbucnit, poate unii vor să vadă, poate unii nu vor să vadă, pieţele financiare au devenit extrem de volatile, iar România a avut de suferit pe finanţare între luna martie şi luna mai. Nu mai spun de explozia costurilor de finanţare. Şi nu numai România, toate ţările din regiune. Războiul nu s-a oprit la graniţă. O prudenţă ne îndeamnă ca atunci când avem posibilitatea să ne finanţăm, pentru că există lichiditate în piaţa internă şi externă, să o facem preventiv, în contextul în care nu ştim dacă situaţia din zonă se va deteriora sau nu", a explicat Câciu la dezbaterea "Ora Guvernului.


Potrivit ministrului, costurile de finanţare la care s-a împrumutat România sunt cele prevăzute în strategia fiscal-bugetară, prezentată la aprobarea bugetului.

În ceea ce priveşte datoria publică externă, Adrian Câciu a semnalat că este pentru prima dată în ultimii trei ani când aceasta scade.

"Referitor la datoria publică externă, mă aşteptam la iniţiaţii acestei ţări, sau aşa-zişii analişti economici politicieni, să observe că datoria publică externă este prima oară după trei ani când scade cu 2%. E adevărat, după ce a crescut cu 46% în 2020. Este o realitate. Dar valoarea ei este de 58 de miliarde de euro. Datoria publică totală? La fel, mă aşteptam ca cei care critică, pentru că e uşor să faci politică dacă faci doar critică, să observe că astăzi, cu publicare PIB nominal, datoria publică a României scade ca pondere în PIB la 47,2%", a mai spus ministrul Finanţelor.

Acesta a semnalat şi că dobânzile intră într-o zonă de stabilizare, pe fondul în care se stabilizează partea de inflaţie.

Câciu a mai precizat că valoarea capitalului care trebuie refinanţat, a datoriei de refinanţat în acest an, este de 100 de miliarde de lei.

"Este mare, este o consecinţă a trecutului. De aceea toţi, împreună, pentru că nu-i vorba de ministrul de Finanţe - v-am spus, eu nu sunt pe persoană fizică şi nici ca nume - e vorba de Guvern şi de ţară, toţi împreună trebuie să încercăm să reducem deficitele. Fiecare pe partea lui. Noi ne facem treaba noastră, dumneavoastră ne veţi ajuta ca să reducem deficitul, să nu mai dăm atâtea facilităţi fiscale, pentru că o ţară fără taxe se duce în faliment. Şi atunci cred că împreună putem să avem o traiectorie, o ajustare şi o consolidare fiscală, în primul rând, fiscal-bugetară a ţării, dar mai ales în beneficiul cetăţenilor", a conchis ministrul Finanţelor.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2898 / 9821
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Popovici Nițu Stoica & Asociații asistă PPC în procesul de consolidare a afacerilor din domeniul energiei regenerabile
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...