Guvernul a aprobat noi măsuri pentru prevenirea separării copiilor de familie
01 August 2025 Agerpres
Măsurile urmăresc menţinerea copiilor în mediul familial, prin acordarea de sprijin specific atât lor, cât şi părinţilor, precum şi prevenirea preluării minorilor în îngrijirea statului.
Guvernul a aprobat, joi, modificarea H.G. nr. 691/2015 pentru a îmbunătăţi monitorizarea modului de creştere şi îngrijire a copiilor aflaţi în risc de separare de familie şi pentru protejarea celor ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate, informează un comunicat al Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale (MMFTSS).
Astfel, sunt stabilite concret etapele care stau la baza procedurii de identificare a copiilor aflaţi în risc de separare de familie.
Potrivit actului normativ, toate cazurile de risc de separare de familie vor fi înregistrate în Observatorul Naţional al Copilului, parte a unui sistem informatic dezvoltat de ANPDCA, pentru centralizarea şi monitorizarea cazurilor.
Astfel, sunt stabilite concret etapele care stau la baza procedurii de identificare a copiilor aflaţi în risc de separare de familie.
Potrivit actului normativ, toate cazurile de risc de separare de familie vor fi înregistrate în Observatorul Naţional al Copilului, parte a unui sistem informatic dezvoltat de ANPDCA, pentru centralizarea şi monitorizarea cazurilor.
În cel mult 72 de ore de la completarea fişei de observaţie sau de la primirea unei sesizări, asistentul social sau tehnicianul în asistenţă socială este obligat să se deplaseze la domiciliul familiei pentru a evalua situaţia şi a înregistra cazul în Observator.
Se prevede, totodată, coordonarea mai clară şi unitară între instituţiile judeţene şi locale de protecţie a copilului.
Măsurile urmăresc menţinerea copiilor în mediul familial, prin acordarea de sprijin specific atât lor, cât şi părinţilor, precum şi prevenirea preluării minorilor în îngrijirea statului.
Legea nr. 156/2023 stabileşte cadrul legal pentru activitatea de prevenire a separării copiilor de familie. Dacă în urma evaluării unui copil şi a familiei acestuia, serviciul public de asistenţă socială constată că acesta se află în cel puţin o situaţie de vulnerabilitate, se întocmeşte planul de servicii. Planul este întocmit pentru cel puţin 12 luni, perioadă în care este obligatorie sprijinirea părinţilor în creşterea şi îngrijirea copilului.
Noul act normativ, precizează ministerul, se înscrie în continuarea procesului de implementare a reformei sociale prevăzute în Componenta 13 - Reforme Sociale, Reforma 1 - Crearea unui nou cadru juridic pentru a preveni separarea copiilor de familie, conform Legii nr. 156/2023 privind organizarea activităţii de prevenire a separării copilului de familie.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 205 / 5705 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Clifford Chance a asistat BEI, BERD și BCR în acordul de finanțare semnat cu Scatec pentru dezvoltarea și exploatarea unei centrale solare cu o capacitate de 189,7 MWp. Echipă transfrontalieră cu 6 avocați din București în prim plan
Chambers Global 2026 | RTPR rămâne singura firmă de avocați listată pe prima poziție în ambele arii de practică analizate: Corporate ̸ M&A și Banking & Finance. Filip & Company este în prima bandă în Corporate ̸ M&A. Firmele care au cei mai mulți avocați evidențiați sunt RTPR (9), Filip & Company (8), CMS (6) și Clifford Chance Badea (5)
Clifford Chance Badea a asistat Electro-Alfa International în IPO-ul de 580 milioane RON, una dintre cele mai de succes listări realizate de o companie antreprenorială din România. Echipa a fost condusă de Radu Ropotă (Partener)
Eversheds Sutherland își întărește linia de arbitraj la București prin cooptarea Luminiței Popa ca partener | Un nume de referință în arbitrajul internațional revine într-o echipă integrată, după perioada dedicată practicii independente
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
NNDKP obține o decizie semnificativă pentru litigiile privind prețurile de transfer din partea de vest a României. Echipă mixtă, cu avocați din Timișoara și București, în proiect
ZRVP și anatomia unei investigații interne conduse impecabil | O discuție cu Doru Cosmin Ursu (Managing Associate) despre metodă, rigoare probatorie și coordonare strânsă între specializări, în mandate sensibile, inclusiv transfrontaliere, care oferă managementului claritate și opțiuni concrete de acțiune
Cum se formează un Partener într-o firmă de avocatură de top | De vorbă cu Bianca Chiurtu, avocatul care a parcurs drumul de la stagiar la partener în cadrul PNSA, despre maturizarea profesională într-una dintre cele mai puternice case locale de avocați, despre echipă, mentorat și performanță într-o profesie în care presiunea este constantă, iar diferența o fac valorile clare și consistența profesională
Filip & Company a asistat Fortress Real Estate Investments Limited în cea de-a doua investiție din România în domeniul logistic. Ioana Roman (partener), coordonatoarea echipei în această tranzacție: „Piața logistică din România continuă să fie foarte atractivă pentru investitorii instituționali, datorită infrastructurii în continuă îmbunătățire, consumului în creștere și poziționării strategice în cadrul lanțurilor de aprovizionare regionale”
NNDKP a asistat Holcim România în legătură cu achiziția Uranus Pluton SRL. Ruxandra Bologa (Partener) a coordonat echipa
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





