AFM: Aproximativ 33.000 de persoane fizice s-au înscris în programele Rabla şi Rabla Plus 2021
29 Iunie 2021 Agerpres
În cadrul Programului Rabla Clasic 2021 s-au înscris la producători/dealeri auto 28.197 persoane fizice şi au fost achiziţionate 16.951 de autovehicule şi 118 de motociclete.
Aproape 33.000 de persoane fizice s-au înscris, până în prezent, în Programul Rabla 2021, din care peste 28.000 de aplicări sunt pentru Rabla Clasic, potrivit datelor publicate, marţi, de Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM).
În cadrul Programului Rabla Clasic 2021 s-au înscris la producători/dealeri auto 28.197 persoane fizice şi au fost achiziţionate 16.951 de autovehicule şi 118 de motociclete.
Pentru persoanele juridice, a fost publicată săptămâna aceasta pe site-ul AFM o nouă listă ce conţine 105 dosare acceptate pentru 177 de autovehicule. Până în prezent au fost acceptate 667 de dosare pentru 1.037 de autovehicule şi 13 contestaţii pentru 18 autovehicule. De asemenea, s-au înscris la producători/dealeri auto 481 de persoane juridice, fiind achiziţionate 131 de autovehicule.
Conform AFM, în Programul Rabla Plus 2021, un număr de 4.665 persoane fizice s-au înscris la producători/dealeri auto. Totodată, au fost achiziţionate 763 de autovehicule noi (453 pur electrice, 310 electrice hibride) şi o motocicletă electrică.
În ceea ce priveşte persoanele juridice, în cursul acestei săptămâni a fost publicată o nouă listă conţinând 102 dosare acceptate pentru 193 de autovehicule electrice, dintre care 64 electrice hibride şi 129 electrice 100%. În plus, au fost publicate trei contestaţii pentru trei autovehicule, dintre care un autovehicul electric hibrid şi două autovehicule full electrice.
În total, pentru Rabla Plus au fost acceptate 577 de dosare pentru 976 autovehicule, dintre care 360 electrice hibride, 615 electrice, o motocicletă electrică, respectiv 11 contestaţii pentru 17 autovehicule, dintre care patru electrice hibride şi 13 autovehicule electrice.
La producători/dealeri auto s-au înscris 479 de persoane juridice iar până în prezent au fost achiziţionate 218 maşini noi (126 pur electrice şi 92 electrice hibride).
Listele dosarelor acceptate în cadrul acestor programe sunt publicate pe site-ul www.afm.ro, la secţiunile aferente Programelor Rabla Clasic şi Rabla Plus.
Persoanele juridice care au fost acceptate se pot adresa producătorilor/dealerilor auto validaţi în cele două programe, listele acestora fiind disponibile pe site-ul instituţiei.
Valabilitatea Notei de înscriere în cadrul Programului Rabla Clasic este 150 de zile de la data emiterii, respectiv 240 zile pentru Programul Rabla Plus, timp în care beneficiarii vor derula toate procedurile specifice de achiziţie a autovehiculului nou.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 16130 / 21874 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații, desemnată Romania Law Firm of the Year la LMG Life Sciences Awards EMEA 2026
Un portofoliu de peste trei miliarde de euro și patru proiecte strategice conturează una dintre cele mai relevante expresii ale complexității din energia românească | De vorbă cu Oana Ijdelea, coordonatoarea Ijdelea & Asociații despre punctele de fricțiune în dezvoltarea proiectelor energetice, arhitectura juridică transformată într-un veritabil factor de competitivitate și echipa în care mai multe specializări juridice funcționează integrat
Andronic and Partners asistă Grupul Rheinmetall în cea mai mare achiziție publică din sectorul securității naționale
Ana Popa, de la primii ani ca avocat stagiar, la rolul de Counsel în practica de Litigii a RTPR: o poveste despre statornicie profesională, implicare directă în mandate dificile și convingerea că excelența în avocatură se construiește prin consecvență, talent și responsabilitate | „Diferența dintre un avocat bun și unul excepțional o face talentul și vocația pentru această profesie. Ceea ce îi permite să rămână în linia întâi este reputația construită în timp, care este strâns legată de încrederea pe care o inspiră clienților”
Arhitectura juridică a unei mega-finanțări, asistate de Filip & Company și NNDKP: Cum a structurat One United Properties creditul de până la 140 mil. € acordat de UniCredit Bank
Filip & Company a asistat Christian Tour în cadrul ofertei publice inițiale și al listării la Bursa de Valori București | Echipa a fost coordonată de Olga Niță (partener)
RTPR asistă EMSA Capital în tranzacția de exit din Aplast
Urmează o perioadă de tranziție critică pentru piața achizițiilor publice din România, marcată de presiuni simultane din direcții multiple. Creșterea cheltuielilor de apărare va genera un volum semnificativ de proceduri complexe, cu specificități juridice pe care puțini practicieni le stăpânesc în detaliu | De vorbă cu Manuela Guia, coordonatoarea GNP Guia Naghi & Partners, despre noile zone de sofisticare juridică și câteva măsuri prin care ar putea crește transparența și viteza procedurilor fără a afecta calitatea evaluării
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Schoenherr și Legal Ground, în linia întâi a unei tranzacții cu mai multe clase de active prin care Piraeus își restrânge expunerea reziduală din România | Un portofoliu cu credite, leasinguri, participații de risc, garanții și active imobiliare a pus avocații în fața unui mandat aflat la intersecția dintre M&A, banking & finance și real estate
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
Mitel & Asociații a asistat vanzatorii în tranzacția prin care Grupul Monza Ares, susținut de Highlander Partners, a preluat centrul privat de neurochirurgie Brain Institute | Mădălina Mitel, coordonatoarea echipei de proiect: ”Pentru noi, un mandat de M&A reușit este acela în care soluția juridică susține logica economică a tranzacției și permite părților să meargă mai departe cu un proiect viabil”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





