
Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea clădirii de birouri Victoria Center, recent achiziționată de Solida Capital
15 Aprilie 2025
BizLawyerRecent achiziționată de Solida Capital Europe, clădirea găzduiește un mix divers de chiriași de top din domenii precum IT, juridic, servicii financiare și diplomație.
Compania de consultanță imobiliară Colliers își consolidează parteneriatul cu Solida Capital prin preluarea serviciilor de property management pentru clădirea Victoria Center, marcând un pas important în colaborarea cu unul dintre cei mai noi investitori activi pe piața imobiliară din România. La nivel național, Colliers România administrează aproximativ 660.000 de metri pătrați de proprietăți în orașe importante precum București, Cluj-Napoca, Timișoara, Brașov și Arad, gestionând active cu un buget anual de mentenanță și operare de aproximativ 30 de milioane de euro.
Victoria Center este o clădire de birouri de referință, situată într-una dintre cele mai emblematice zone ale Bucureștiului, pe Calea Victoriei, chiar în inima orașului. Având o locație strategică și certificare BREEAM In-Use Excellent, clădirea oferă aproximativ 8.600 de metri pătrați de spații moderne, eficiente și sustenabile, concepute conform celor mai înalte standarde. Datorită amplasării și istoricului său pe piață, Victoria Center este considerată o clădire-reper în peisajul dinamic al afacerilor din București. Recent achiziționată de Solida Capital Europe, clădirea găzduiește un mix divers de chiriași de top din domenii precum IT, juridic, servicii financiare și diplomație.
Victoria Center este o clădire de birouri de referință, situată într-una dintre cele mai emblematice zone ale Bucureștiului, pe Calea Victoriei, chiar în inima orașului. Având o locație strategică și certificare BREEAM In-Use Excellent, clădirea oferă aproximativ 8.600 de metri pătrați de spații moderne, eficiente și sustenabile, concepute conform celor mai înalte standarde. Datorită amplasării și istoricului său pe piață, Victoria Center este considerată o clădire-reper în peisajul dinamic al afacerilor din București. Recent achiziționată de Solida Capital Europe, clădirea găzduiește un mix divers de chiriași de top din domenii precum IT, juridic, servicii financiare și diplomație.
„Avem deja o comunitate solidă de chiriași și o strategie bine definită pentru atragerea noilor companii, iar parteneriatul cu Colliers ne va ajuta să ne atingem obiectivele pe termen lung”, a declarat Fabio Melis, Director, Solida Capital Europe.
Divizia de Property Management a Colliers administrează aproximativ 660.000 de metri pătrați de spații imobiliare, deservind peste 300 de chiriași, cu bugete anuale de operare și servicii de peste 30 de milioane de euro. Cu standarde operaționale ridicate, expertiză locală solidă și o abordare centrată pe client și chiriaș, echipa joacă un rol esențial în maximizarea valorii fiecărui metru pătrat gestionat. Excelența diviziei a fost recunoscută la CIJ Awards 2024, unde Colliers a fost desemnată „Cea mai bună companie de Property Management a anului”.
Prin preluarea administrării clădirii Victoria Center, Colliers își consolidează poziția de lider în domeniul de property management și își reafirmă angajamentul de a susține atât investitorii locali, cât și cei internaționali, în atingerea obiectivelor pe termen lung.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 945 / 19858 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Summer Internship-ul Mușat & Asociații, mai mult decât un stagiu de vară: program strategic de formare și recrutare, care le oferă studenților experiență practică autentică, mentorat direct de la parteneri și acces la Fellowship, cu șanse reale de a deveni parte din echipa firmei | De vorbă cu Ștefan Diaconescu (Partner) despre experiență completă a cursanților, cu expunere directă la multiple arii de practică și la cultura organizațională a uneia dintre cele mai mari firme de avocatură din România
Reff & Asociații | Deloitte Legal a asistat dezvoltatorul şi investitorul imobiliar Prime Kapital în emisiunea de obligațiuni de 100 mil. €. Partenerii Andrei Burz-Pînzaru și Irina Dimitriu, în prim plan
League Tables of Legal Advisors (H1 2025) | Piața globală a fuziunilor și achizițiilor a atins 2 trilioane USD – cel mai bun semestru pentru mega-deal-uri din 2020, dar cu cel mai mic număr de tranzacții din ultimele două decenii. CMS și Clifford Chance, printre primele în clasamentul global. Schoenherr are un avans impresionant în Europa și a asistat cele mai multe tranzacții în CEE
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...