ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

BT Capital Partners a asistat Grupul Eurolines în tranzacția cu DER Touristik Group, membru al grupului REWE

22 Iulie 2019   |   AGERPRES

BT Capital Partners a oferit vânzătorului asistenţă pe întreg parcursul tranzacţiei, incluzând identificarea potenţialilor investitori, consultanţă pentru structurarea tranzacţiei, managementul procesului competitiv de ofertare, negocierea elementelor financiare şi a documentelor de tranzacţie, precum şi asistenţă în procesul de due diligence, se mai menţionează în comunicatul remis de BT Capital Partners.

 
 
Operaţiunile de turism ale grupului Eurolines au fost vândute către DER Touristik Group, divizia de turism a grupului german Rewe, anunţă luni BT Capital Partners, care a intermediat tranzacţia.

"BT Capital Partners (...) a asistat Grupul Eurolines în cea mai mare tranzacţie de exit din turismul românesc. În cadrul tranzacţiei, Dragoş Anastasiu, unul dintre pionierii antreprenoriatului românesc, a fost asistat de echipa BT Capital Partners în vânzarea operaţiunile de turism ale Grupului Eurolines către Der Touristik Group, divizia de turism a grupului german Rewe, tranzacţie istorică pentru turismul românesc, marcând intrarea pe piaţa locală a primului mare tour-operator strategic mondial", se menţionează în comunicatul transmis de BT Capital Partners.



"Tranzacţia este importantă pentru piaţa locală de turism şi arată că piaţa are în continuare un potenţial imens de creştere, odată ce puterea de cumpărare a românilor sporeşte. În acelaşi timp, spiritul antreprenorial, seriozitatea şi tenacitatea domnului Anastasiu de a construi, vreme de 25 de ani, unul dintre cei mai importanţi jucători locali, sunt elemente care au atras atenţia unuia dintre giganţii europeni", a comentat preşedintele Consiliului de Administraţie al BT Capital Partners, Paul Prodan.

BT Capital Partners a oferit vânzătorului asistenţă pe întreg parcursul tranzacţiei, incluzând identificarea potenţialilor investitori, consultanţă pentru structurarea tranzacţiei, managementul procesului competitiv de ofertare, negocierea elementelor financiare şi a documentelor de tranzacţie, precum şi asistenţă în procesul de due diligence, se mai menţionează în comunicatul remis de BT Capital Partners.

BT Capital Partners este divizia de investment banking şi pieţe de capital a Grupului Financiar Banca Transilvania.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 8063 / 8922
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Din amfiteatru, la boardroom: „Think Ahead! Practice at Filip & Company!” – programul de vară care oferă studenților o experiență multidisciplinară, remunerată, cu proiecte reale, mentorat și evaluare riguroasă. Mai mult de jumătate dintre absolvenții recentelor ediții au devenit avocați stagiari ai firmei | De vorbă cu Cristina Tudoran (partener) și Alexandra Țugui (HR specialist) despre accesul studenților interesați de avocatura de business la o experiență practică autentică în cadrul unei firme de top
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...