
Filip & Company a asistat BT Pensii în preluarea fondului BRD Medio, care devine Pensia Mea Plus. Vânzătorii au lucrat cu avocații PNSA
05 Mai 2025
R. T.Preluarea are loc în contextul achiziției BRD Pensii (administratorul fondurilor BRD Medio și BRD FPAP Pilon II) de către Grupul Financiar Banca Transilvania și BT Investments, conform acordului semnat în 2024 cu BRD-Groupe Société Générale și Société Générale Assurances.
![]() |
Filip & Company a acordat asistență juridică BT Pensii în procesul de preluare a administrării fondului de pensii facultative BRD Medio care, în urma finalizării procedurilor legale și a obținerii aprobării Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), își schimbă denumirea în Pensia Mea Plus. Vânzătorul a avut alături o echipă de avocați ai firmei Popovici Nițu Stoica & Asociații.
Preluarea are loc în contextul achiziției BRD Pensii (administratorul fondurilor BRD Medio și BRD FPAP Pilon II) de către Grupul Financiar Banca Transilvania și BT Investments, conform acordului semnat în 2024 cu BRD-Groupe Société Générale și Société Générale Assurances. . .
Preluarea are loc în contextul achiziției BRD Pensii (administratorul fondurilor BRD Medio și BRD FPAP Pilon II) de către Grupul Financiar Banca Transilvania și BT Investments, conform acordului semnat în 2024 cu BRD-Groupe Société Générale și Société Générale Assurances. . .
“Suntem bucuroși și încântați că am putut sprijini BT Pensii și Grupul Financiar Banca Transilvania în această tranzacție importantă pentru piața pensiilor private din România, un sector esențial pentru stabilitatea financiară individuală și pentru economia României în ansamblu. Mulțumim pentru colaborarea excelentă și pentru încrederea acordată echipei noastre și așteptăm cu interes finalizarea celorlalte etape ale tranzacției”, a declarat Alina Stancu Bîrsan, partener și coordonatoarea departamentului de Drept Corporativ, Fuziuni și Achiziții al Filip & Company.
Potrivit unui comunicat al Bancii Transilvania, a doua etapă a acestei tranzacții este achiziția companiei BRD Pensii și a fondului de pensii obligatorii, FPAP BRD. Pentru achiziția companiei BRD Pensii, care administrează cel de-al doilea fond, FPAP BRD (pilon 2), este nevoie, de asemenea, de aprobarea Autorității de Supraveghere Financiară.
Prin preluarea BRD Medio, BT Pensii își consolidează poziția pe segmentul pensiilor facultative, administrând două fonduri de pilon III Pensia Mea și Pensia Mea Plus, reunind astfel peste 150.000 de participanți sub administrarea sa.
Echipa Filip & Company care a asistat BT Pensii în această tranzacție a fost coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener) și le-a inclus în roluri cheie pe Olga Niță (partener), Rebecca Marina (counsel), Roxana Diaconu (senior associate) și Raluca Biță (associate). Aspectele de dreptul concurenței și conformare au fost gestionate de către Roxana Roșca (senior associate) și Sergiu Păun (associate).
De cealaltă parte, Popovici Nitu Stoica & Asociatii (PNSA) a asistat Grupul Société Générale în finalizarea cu succes a primei etape a vânzării către Grupul Banca Transilvania a BRD Pensii. Echipa PNSA a fost coordonată de Silviu Stoica (Partener) și Florian Nitu (Managing Partner), cu sprijinul colegelor Diana Dobra (Managing Associate) și Raluca Rusu (Tax Partner).
„Ne bucurăm că am fost alături de clienții noștri, BRD și Société Générale Assurances, în finalizarea transferului fondului de pensii facultative BRD Medio, primul pas în vânzarea către grupul Banca Transilvania a BRD Pensii. Profităm de această ocazie pentru a le mulțumi încă o dată clienților noștri pentru încrederea acordată în acest proiect complex și important pentru întregul ecosistem al fondurilor de pensii”, au declarat avocații PNSA
Filip & Company are una dintre cele mai dinamice și experimentate practici de Finanţări şi Bănci și de Achiziții și Fuziuni, asistând în numeroase tranzacții de achiziții și fuziuni, inclusiv din sectorul serviciilor financiare și fiind clasată în ambele arii în primul eșalon de către prestigioasa publicație Legal 500. Echipa include specialişti cu un palmares bogat şi de succes, dobândit în cadrul unor proiecte desfăşurate atât pe plan intern cât şi internaţional.
Înființată în anul 1995, Popovici Nitu Stoica & Asociatii este unul din liderii avocaturii de afaceri în România. Popovici Nitu Stoica & Asociatii și PNSA Tax grupează peste 80 de avocați și consultanți, din care 16 avocați asociați, dispunând de expertiză la cel mai înalt nivel, larg recunoscută în mediul de afaceri și profesional.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 41 / 8696 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Alin Grapă, proaspăt promovat Counsel în cadrul firmei Filip & Company, despre noul său rol, locul în care găsește inspirația, responsabilitate și confirmări: ”Filip & Company este locul în care, fără nicio exagerare, simți că ‘the sky is the limit’. Aici am găsit autonomia, independența și susținerea pentru a-mi atinge potențialul. Cred că este foarte important să ai ambiții mari și să simți că nu îți irosești timpul în locul în care te afli”
Studiu Refinitiv | Piața tranzacțiilor de M&A a continuat să crească în Q1 ̸ 2025 pe piețele emergente și la nivel nivel global. CMS își menține poziția fruntașă la nivel global și în Europa de Est, regiune în care și RTPR întră în Top 3
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv | Consultanță
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Women Lawyers | Femeile avocat redefinesc succesul în avocatura de business. De vorbă cu Irina Picoș (Managing Associate, BSMP) despre leadership feminin, provocări profesionale și lecțiile învățate în carieră: ”Am ales această echipă datorită figurilor feminine ce reprezintă pentru mine adevărate modele în plan profesional și uman și care îmi oferă, zi de zi, inspirația, încrederea și determinarea de a continua munca în profesia de avocat”
PNSA, alături de ALD Automotive la fuziunea cu LeasePlan în Ayvens
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Bende, Partener BACIU PARTNERS și unul dintre fondatorii firmei: ”Femeile avocat joacă un rol important în promovarea eticii și a responsabilității sociale în afaceri, având un impact pozitiv asupra comunităților și societății în ansamblu. Ele aduc perspective diverse și abilități unice în negocieri și strategii legale”
LegiTeam | Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Țuca Zbârcea & Asociații aniversează 20 de ani de activitate
ZRVP, alături de dezvoltatorul imobiliar Hagag Development Europe la deschiderea primului hotel Radisson RED din România
NNDKP dezvoltă una dintre cele mai solide practici locale de Dreptul Mediului, cu mandate de impact în industrii cheie, consultanță sofisticată și reprezentare în litigii complexe, gestionate de o echipă specializată | Mădălina Vasile, coordonatoarea practicii: ”Oferirea de asistență personalizată, adaptată realităților juridice și identificarea unor soluții practice și fezabile pentru problemele clienților vor rămâne prioritare”
Women Lawyers | Adela Nuță, Managing Associate BACIU PARTNERS, spune că un loc este modelat de oamenii care îl compun, la fel cum oamenii sunt influențați de spiritul locului. „Iar atunci când această dinamică este construită pe curaj, agilitate și dorința de a atinge excelența, profesia devine mai mult decât o carieră, devine o modalitate de a înțelege, influența și transforma realitatea din jur”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...